Tadeusz Sowiński urodził się 26 czerwca 1922 r. w Tarnowie, jako syn Janiny i Tadeusza. Po wybuchu wojny pracował w Tarnowie jako ślusarz, a potem magazynier. Sytuację mieszkańców wschodnich ziem Rzeczypospolitej skomplikowała w 1941 r. agresja Hitlera na ZSRR. Tadeusz Sowiński, wysiedlony wraz z rodziną z domu w Kamionce Strumiłowej, początkowo pozostał w Tarnowie, prowadząc sklep z przyrządami kuchennymi.
Tadeusz Sowiński
Tadeusz Sowiński urodził się 26 czerwca 1922 r. w Tarnowie, jako syn Janiny i Tadeusza. Po wybuchu wojny pracował w Tarnowie jako ślusarz, a potem magazynier. Sytuację mieszkańców wschodnich ziem Rzeczypospolitej skomplikowała w 1941 r. agresja Hitlera na ZSRR. Tadeusz Sowiński, wysiedlony wraz z rodziną z domu w Kamionce Strumiłowej, początkowo pozostał w Tarnowie, prowadząc sklep z przyrządami kuchennymi. Następnie pracował w podobnym sklepie G. L. Geiser Hamburg w swojej rodzinnej Kamionce Strumiłowej, jako kierownik. Potwierdza to Arbeitsausweis z 1 września 1942 r. Sowiński w 1943 r. wyjechał do Lublina, a potem do Biłgoraju.
Aresztowanie może wiązać się z jego podróżami z jesieni 1944 r. Na 6 października 1944 r. datowany jest Sonderausweis dla Tadeusza Sowińskigo na przejazd z Krakowa do Nowego Sącza. W ciągu kolejnych tygodni musiał również znaleźć się na terenie Kraju Warty i zostać zatrzymany przez Niemców. Do więzienia na Radogoszczu Sowiński został przewieziony 28 listopada 1944 r., z innego łódzkiego więzienia – przy ul. Kilińskiego.
Tadeusz Sowiński jest jedną z ofiar likwidacji więzienia w nocy 17/18 stycznia 1945 r. Mimo że na pogorzelisku odnaleziono kilka dokumentów, które do niego należały, nie posiadamy informacji o identyfikacji jego ciała, ani miejscu pochówku. Może to wynikać z pochodzenia Sowińskiego z terenów oddalonych od Łodzi, gdzie prawdopodobnie zamieszkiwała też cała jego rodzina.
ZOBACZ ZGROMADZONE MATERIAŁY
DOTYCZĄCE TEJ POSTACI
Życiorys spisany w więzieniu przez Tadeusza Sowińskiego, odnaleziony na terenie spalonego więzienia Radogoszcz w styczniu 1945 r.
MTN, sygn. A-3961/11/2
Specjalna przepustka wystawiona dla Tadeusza Sowińskiego, odnaleziona na terenie spalonego więzienia Radogoszcz w styczniu 1945 r.
MTN, sygn. A-3964/11/3 / AWERS i REWERS